browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Checkpoint – Zonelabs (ZoneAlarm) Nokia Security – İsrail firması

Posted by on 09 Eylül 2011

Checkpoint (checkpoint.com) 2010 net karı 452 milyon dolar olan ve ARGE’sinin büyük çoğunluğu İsrail’de yapılan neredeyse firewall (güvenlik duvarı) alanındaki en büyük firmalardan bir tanesidir.  Kuruluşundan itibaren 6 tane firmayı (büyük çoğunluğu zaten yahudi olan firmalar) satın almıştır. Bu firmalar tarih sırasıyla:

-Sofaware Technologies (2002)

-Zonelabs (2003) en tanınan ürünü Zonealarm – $205 milyon dolar (nakit)

-Protect Data  (2006) – $586 milyon dolar (nakit)

-NFR Security (2006) – $20 milyon dolar

-Nokia’nın güvenlik departmanı (Nisan 2009) zaten uzun süredir Nokia’daki israil oğulları Checkpoint için cihaz geliştirip üretim yapıyorlardı, bir elden diğerine geçmiş oldu

-Liquid Machines (Haziran 2010) ABD’de israiloğullarının ikinci merkezi olan Boston’da kurulmuş bir firma.

 

Checkpoint firmasını diğer İsrail firmalarından ayıran bir özelliği var. Bu firmanın kurucuları IDF (İsrail Defense Force – İsrail Savunma Gücü) bünyesinde görev aldıktan sonra bu firmaları kurmaya karar vermişler ve ne hikmetse daha çiçeği burnunda 1 yaşında firma iken Sun Systems gibi bir dünya deviyle özel bir anlaşma imzalayıp, OEM çalışması yapmaya başlamış, ertesi sene de HP ile ayrı bir özel anlaşma imzalamıştır. HP’nin ve Sun Systems içindeki israiloğullarının ne kadar olduğunu biraz olsun anlayabiliyor musunuz?

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Check_Point

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Adana evden eve nakliye