Tropicana
Anasayfa / Gıda Ürünleri / Tropicana

Tropicana

Tropicana, dünya genelinde meyve suları ve içecekleri üreten bir marka olarak bilinir ve merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan PepsiCo şirketine aittir. Markanın kökenleri 1947 yılına dayanmaktadır. Anthony Rossi tarafından kurulan Manatee River Packing Company adlı bir meyve ürünleri şirketi, daha sonra 1949'da Brandon'a taşınmış ve Fruit Industries adını almıştır. Başlangıçta portakal suyu üretimine odaklanan şirket, ilerleyen yıllarda çeşitli diğer meyveleri de içeren üretim yapısına geçmiştir.

1954 yılında Tropicana, meyve suyu üretiminde ani pastörizasyon yöntemini kullanmaya öncülük etmiş, bu yöntem kısa sürede endüstri standardı haline gelmiştir. 1957 yılı, şirketin adının Tropicana olarak değiştirildiği önemli bir dönemeçtir. Anthony Rossi'nin ilk markasında vurgulanan tropikal iklimden ilham alırken, "Ana" ismi de eşinin adından esinlenerek eklenmiştir.

1998 yılında PepsiCo, Tropicana'yı satın alarak markanın küresel varlığını pekiştirmiştir. Bugün Tropicana'nın ürünleri dünya genelinde 100'den fazla ülkede üretilmekte ve satılmaktadır.